Moje wiersze – Szaleństwo wojny


Wiersz 9, taki ma numer, a więc to 9 wiersz jaki napisałem. Zacząłem pisać w 1996 roku i w większości moje wiersze mogą się wydać obrazami ukazanymi poprzez słowa. Czy tak jest każdy z Was może sam sobie odpowiedzieć. Osobiście zgadzam się z taką interpretacją.

Wiersz 9 ma tytuł co go po części wyróżnia spośród podówczas napisanych. Po drugie nie ma notatki co do tego przy jakim utworze muzycznym został napisany, a nie sądzę, że takowego nie było. W końcu po trzecie nie do końca umiem, znaczy pamiętam, znaczy przypominam sobie co autorowi chodziło po głowie kiedy pisał ten wiersz.

Szaleństwo wojny

Chciałbym zbroję zdjąć i miecz porzucić,
Mieć jasny i wyraźny cel kroków swoich.
Idąc ścieżką życia chciałbym zajść
W zakola szczęścia, radości i spokoju.
Nie ominę łez, bólu, poniżenia,
Gdyż służba choćby Królowi ciężka jest.
Od lat w domu nie byłem.
Rodziny nie pamiętam, tylko obrazy niejasne.
Rynsztunek mój już napraw wymaga,
A ja ciągle w szeregu, za władcą krocząc,
Bitw liczby nie znam, głów ściętych już nie liczę,
Krwi z pancerza nie zmywam,
Granic nie pamiętam, narodów tylu nie znałem.
Może kiedyś powrócę by synów uściskać,
Lecz czy mnie żołnierza wojny szaleństwa,
Przyjmą, a nie odrzucą?
Wódz wstał i kierunek wskazał,
Może tym razem Bóg mój miłościwym będzie
I przyjmie mnie do siebie, pokutę za ból
Jaki zadałem, narzuciwszy najpierw.
Będę czekał na synów swoich
W spokoju duszy już bez miecza i tarczy.
O zabłąkaną strzałę co dzień modlę się,
Właśnie nadlatuje grot świetlisty,
Nadwątloną kolczugę łatwo przekonuje,
Duszę mą uwalniając…

Co autor sobie myślał…

Czy to rodzinne problemy i zwątpienie w ich rozwiązanie?!? Nie wiem, nie pamiętam, czy „szaleństwo wojny” jedynie podkreśla wagę problemów, czy mocy odczuwania wątpliwości. W końcu może to tylko wariacja o tym co czuje, jakie wątpliwości dręczą żołnierza podczas „wiecznej wojny”. Dziś ku temu się przychylam, a może tak mi po prostu wygodniej.

Z jednej strony nawiązuję do „Wiecznej wojny” Joego Haldemana ale tylko w kontekście przeciągającego się konfliktu. Wojna wyniszcza postrzeganie świata, przeinacza jego postrzeganie. Zespół stresu pourazowego (ang. PTSD – Post-Traumatic Stress Disorder) to jest coś co trzeba przeżyć by lepiej rozumieć tych co to przeżywają. Wojna w średniowieczu a wojna dziś choć całkowicie odmienne co do przebiegu, zasięgu, oddziaływania na ludność cywilną mają wiele elementów wspólnych, a mianowicie wyniszczenie człowieka.

Konflikty pokazywane są albo jako dramat skrzywdzonych, w których oprawcy są jakby całkowicie wyzuci z jakichkolwiek uczuć, albo z punktu widzenia żołnierzy. W tym drugim przypadku na pierwszy plan wysuwają się uczucia tego, który życie odbiera ale niemal zawsze w kontekście jego ofiar.

Każdy człowiek ma uczucia. Można je stłamsić by móc przeżyć, by móc funkcjonować ale z reguły ich stłamszenie to tylko odwleczenie w czasie ich eksplozji lub implozji. PTSD nie bierze się znikąd. To efekt żonglowania emocjami i uczuciami.

Z naszymi zachowaniami jest tak, że to właśnie one kształtują nasze postawy. Potrzeba silnej woli by poprzez działania kształtować postawy godne „dobrego człowieka”.

Wojna, obyśmy nie mieli okazji do uczestniczenia w jakimkolwiek konflikcie. Przeczytałem książkę Davea Graossmana „O zabijaniu”. To historia od wojny secesyjnej, poprzez wojny światowe, wojnę w Korei, Wietnamie po czas współczesne. To studium przypadków zabijania w kontekście żołnierzy i wojny. Moim zdaniem obowiązkowa lektura miłośników wojskowości, trenujących strzelectwo oraz Rodziców. Dlaczego Rodziców? Autor poruszył wpływ gier komputerowych i ich wpływu na psychikę gracza. Autor posiada doświadczenie wojskowe i był profesorem psychologii w West Point.

Dziś z perspektywy czasu oraz pisania tego wpisu myślę, że po części wybór tego wiersza to emanacja chęci opowiedzenia nieco więcej o tej właśnie książce i poruszanych przez nią zagadnieniach.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: