Jack Strong


JS black BLACK

Byliśmy całą rodziną i nie żałujemy. Dobre kino, dobra gra aktorów. Pomimo oczywistości w niemożliwości absolutnego odtworzenia tamtych czasów w scenografii i tak udało się nieźle. Nie znałem i nie znam de facto do tej pory szczegółowo historii płk. Ryszarda Kuklińskiego. Czy film w pełnej zgodzie odtwarza wydarzenia, rozmowy tego nie wiemy. Jednak ma dla mnie wartość historyczną i dlatego zależało mi na tym by obejrzał go mój syn, który przecież nie miał szans nawet dotknąć tamtych czasów. Ja wówczas byłem dzieckiem i nie rozumiałem wiele z otaczającego mnie świata.

Bardzo w filmie spodobało mnie się to iż obsada jest międzynarodowa i kiedy trzeba mówią po rosyjsku i angielsku. Dla mnie to oznaka dbałości o realia i świadczy o poświęceniu na ten cel nie mało energii. Może tylko Breżniew wyszedł najmniej „zgodnie” ale w końcu miał tylko rolę epizodyczną. Generał Jaruzelski w sumie podobny, ale też przecież nie najważniejszy w całym filmie.  Również lokacje w USA, czy Niemczech też odebrałem jako dbałość o jak najwierniejsze odtworzenie tamtych czasów. Można się oczywiście czegoś czepnąć, choćby tego jakiego radiotelefonu użył Gendara nakazując zatrzymanie samochodu. Jeżeli dobrze zauważyłem było to CB Alan 28 ale nie dam sobie za to uciąć ręki.

Fabuła i akcja filmu dobrze budują napięcie, można spokojnie utożsamiać się z głównym bohaterem, starać się wyczuć jego emocje, jego swoistą samotność. Uważam, że Marcin Dorociński stworzył dobrą kreację. Maja Ostaszewska dobrze zagrała żonę pułkownika, a każda rola w tym filmie, choćby drugoplanowa była istotna, żadna nie mogła być zagrana nie tak. Trudno mi powiedzieć, że ktokolwiek źle zagrał w tym filmie. Co ważne dla mnie, to że film udało się nakręcić bez nachalnej ilości „k..w” co jest dla mnie istotne.

Obejrzałem film od deski do deski, przeżyłem go, a nie tylko zobaczyłem. Wart był poświęconego mu czasu. Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: