Przeziębienie i inne wspomnienia zdrowotne


Jak ja nie cierpię chorować. Zawalony nos, zatoki, ból głowy, spowolnienie, mięśnie, ból gardła. W podstawówie chorowałem nagminnie, a tylnia część ciała nierzadko była w kompresach od zastrzyków z antybiotykiem. To tylko jakieś 30 lat temu, 30 lat niesłychanego postępu w medycynie i jednocześnie w antybiotykoterapii od 25 lat mniej więcej nie ma niczego nowego. Dziś mamy smakowe syropki, tabletki, zawiesiny. Jakże inna jest współczesna medycyna, a nadal nie możemy sobie poradzić ze zwykłą grypą, na którą rokrocznie choruje miliard ludzi, a pół miliona umiera – w skali całej Ziemi.  Doliczając do tego powikłania – czyli należy wyleżeć, wykurować bo przechodzona może nas doprowadzić na krawędź dotychczasowego życia.

W podstawówie pewnego razu jechałem na kolanku na deskorolce. W pewnym momencie radosna jazdę przerwał kamyczek, który zblokował przednią oś kółeczek, a ja zahamowałem paszczą na asfalcie. Niestety moje dwie stałe jedynki 😀 nie przeżyły tego emocjonalnie i się wykruszyły, jakże widocznie. Kiedy mnie moja matka zobaczyła…

Miesiąc z tego co pamiętam trwało odbudowywanie tychże jedynek poprzez warstwowe sztukowanie do tego co po nich zostało. Dziś stomatologia jakże generacyjnie dalej zaszła. Nowoczesne materiały odlewanie, koronki, implanty, obróbka HSC z wykorzystaniem obrabiarek CNC, skanery 3D.

Jakże farmakologia i medycyna poszła do przodu a alergie nadal stanowią wyzwania. Choć już wiadomo, że jedyną skuteczną terapią, leczeniem, a nie maskowaniem objawów jest odczulanie to nadal uczulenia stanowią wyzwania.

Czytałem gdzieś, że współczesne kolejne pokolenia mieszkańców USA i Australii będą żyły statystycznie średnio krócej od własnych rodziców. Choroby cywilizacyjne, styl życia stanowią tu największy problem, a największym z nich jest codzienna dieta. Sam jestem przykładem co oznacza dobra dieta dla zdrowia i jakże zasadne jest stwierdzenie, że jesteśmy tym co jemy.

Nie chcę być przeziębiony, choć mam okazję by popisać, w tym na blogu… Obyście Wy nie chorowali 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: