Obóz harcerski a siły natury


Wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy z bliska obejrzeć miejsce przez które przeszła trąba powietrzna. Na wielu obraz zniszczeń wywarł zrozumiałe ogromne wrażenie i ciarki na plecach. Strach i wielkie pytanie – Co robić w obliczu takich sił natury?
Będąc na harcerskim obozie zadaję sobie takie pytanie i staram się opracować środki zaradcze. Jednak warunki obozowe to warunki takie a nie inne z określonymi warunkami brzegowymi. Będąc instruktorem harcerskim dobro powierzanych pod moją opiekę dzieciaków jest najważniejsze. Sam jestem ojcem, mężem co dodatkowo motywuje mnie w działaniach.
Uciekać – najbardziej oczywista oczywistość, ale jak w lesie na obozie rozpoznać w jakim kierunku i ile czasu mam na decyzję. Wiem, że mało, za mało jeszcze raz. W rozmowach akcentuje kwestie systemu ostrzegania przed kataklizmami. Czyli możemy doskonalić podejmowanie decyzji, wymianę informacji. Jednocześnie trzeba pamiętać o spokoju naszych podpopiecznych.
Samo ostrzeżenie o możliwości wystąpienia to zbyt mało. Nam potrzeba konkretnej informacji i to jak najszybciej, a i tak będą to sekundy, może minuty przed wydarzeniem.obozy harcerskie były, są i będą. Nie wyobrażam sobie by ich nie było. Mój syn złożył już Przyrzeczenie Harcerskie i może kiedyś będzie instruktorem, a może nie. Ja jednak póki będę mógł będę na nie jeździł, a mój syn tak długo jak będzie w harcerstwie napewno nie usłyszy ode mnie słów sprzeciwu. Jak ktoś powiedział doświadczenie to nie jest to co nam się przydarzyło, lecz to jak sobie z tym poradziliśmy.
Wielu postrzega harcerzy jak „dzieciaki” w krótkich spodenkach. To jednak bardzo odpowiedzialna służba, pełna trudności, problemów wychowawczych, logistycznych…

6 myśli na temat “Obóz harcerski a siły natury

Dodaj własny

  1. Jez. Rybno Małe koło Lipinek. U nas ogólnie super. Pogoda jest Ok! Choć wczoraj padało, a dziś mamy nadzieję, że będzie słonecznie. Jutro wracamy, a zatem trwa depionierka. Przejażdżka na miejsce dotknięte siłami natury była poznawcza. To trzeba zobaczyć…

   254 & 77 WDHiZ
   Hufiec ZHP Warszawa-Żoliborz

 1. dziś w radio mówili o dziewczynce, która zginęła na obozie harcerskim przygnieciona konarem – nie wróży to dobrze na następny rok…

 2. Rok to dużo czasu. Tragedia, która się rozegrała na opisywanym obozie jest tragedią Wszystkich, szczególnie Rodziców, Rodziny ale także i instruktorów harcerskich. Rok, tyle minie do przyszłej akcji letniej. Mój syn pojedzie na obóz, taki jest plan, ja pewnie też. Tragedia może zdarzyć się we własnym domu. Będąc na obozie naturalnym zachowaniem kiedy zaczyna padać jest schowanie się do namiotów. Na wypadek pożaru lasu mamy przygotowane drogi ewakuacyjne.
  Dla mnie obóz harcerski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Jednocześnie nie znam, żadnego w 100% bezpiecznego miejsca bo takiego nie ma. Obecna jest pielęgniarka. Nie jeden wędrownik, czy instruktor to ratownik harcerski. Obóz harcerski to jednak „szkoła życia”, a więc skaleczenia, oparzenia po prostu się zdarzają. Mamy takie powiedzenie, że gdyby przy każdym jednym dziecku postawić jednego instruktora i tak, któreś coś wykombinuje. Jest w tym trochę sarkazmu ale też podkreśla, że na obozie należy spodziewać się wszystkiego. Obóz to też duchowe przeżycie dla dziecka. Z dala od Rodziców, rodziny, własnego bezpiecznego domu. Przeżycie samo w sobie. Bycie instruktorem to nie lada wyzwanie.
  Wydarzenia takie jak ta tragedia, jak przejście trąby powietrznej oczywiście powoduję, że i takie zagrożenia uwzględniamy w swoim planowaniu obozowym. W przypadku tego typu zdarzeń na pierwszy plan wysuwa się jednak informacja. By działać jak najwłaściwiej należy ją pozyskać. Obecnie nad tym właśnie pracuję. Nie chodzi tu tylko o kontakt z centrum kryzysowym, nadleśnictwem, innymi służbami.

 3. Przez 25 lat obecności w harcerstwie nie odnalazłem tego co dało mi czeskie puszczaństwo – surowe obozownictwo, malowniczość, kapitalne rękodzieło, indianizm, bogata obrzędowość tego w harcerstwie dawnym i współczesnym mi brakuje.
  Uważam, że harcerstwo niezmiernie wiele straciło nie poznając głębiej tego co miał do zaproponowania E.Th.Seton

  https://picasaweb.google.com/113887916413561596261/KosiPotokWoodcraft0206VII2011

  https://picasaweb.google.com/103397261270976185670/110701_LLM?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLLM8am9kublvwE&feat=directlink

  http://www.woodcraft.cz

  Pozdrawiam,

  Rafał.

 4. Nie to, że i u nas nie ma „puszczańskich” i surowych zarazem drużyn. Fakt, kiedyś było tego więcej. Niestety, podkreślę to wyjątkowo mocno, że niestety czasu ulegają zmianom, nie zawsze korzystnym. Biorąc dziś dziecię na obóz, swoje i o wiele więcej innych, odnoszę trudno do odrzucenia przekonanie, że współczesne dzieci w wieku jakim MY kiedyś też byliśmy są znacząco mniej zaradne życiowo. Nie ulega wątpliwości, że w harcerstwie obserwuję braki ludzi. Kiedyś odeszli bo po przemianach mogli się rozwijać szerzej i ciekawiej. Dziś świat tak będzie, że statystycznie długość służby harcerskiego instruktora znacząco przewyższa inne jakiekolwiek organizacje, zawyżając fałszywie średni czas działania wolontariuszy. Coraz mniej obozów, które są szkołą życia, a więc co w zamian… quasiobozy. Rzecz w tym, że nawet nie chodzi o agregat, łączność ale kształtowanie hartu, ducha, umiejętności i jeszcze wychowywania… To efekt nie tylko „konsumpcjonizmu” okrywającego wartości, lecz także ograniczeń, czy współczesnych wymagań stawianych obozom. Do tego dochodzi sztuka obozowej logistyki… a więc know how, kompetencje, warsztat, umiejętności, a przede wszystkim chęci i świadomość własnych niedoskonałości. Czasami mam wrażenie, że może i nie określone bezpośrednio, zwerbalizowane głośno, lecz jednak odczuwalnie da się zauważyć degradację wyobraźni i pomysłowości, praktyki jako konsekwencja współczesnego zinformatyzowanego świata, w tym internetu, ergo podawania wszystkiego gotowego bez konieczności wydziergania od podstaw. Masz dużo racji,…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: