SF – kosmiczne kopalnie


Science Fiction – to jeden z moich ulubionych gatunków literackich i filmowych. Choć dziś już nie tak często sięgam na półki mojej biblioteczki, czy w księgarni po taką lekturę to nie mogę ani powiedzieć, ani napisać, że jest to już dla mnie obojętne.

Ogromną ciekawość wzbudziła we mnie informacja o przyszłych kopalniach w kosmosie. James Cameron, Larry Page, Eric Schmidt, wielcy świata technologii, informatyki, rozrywki połączyli siły by doprowadzić do uruchomienia działalności kosmicznych kopalni.  Czy to nie brzmi niewiarygodnie? Interesujący się wiedzą, że z takim scenariuszem można spotkać się od wielu lat w opowiadaniach, powieściach, filmach i grach komputerowych rodem z SF. Dziś jednak te nieosiągalne kiedyś wyobrażenia stają się coraz bardziej realne. Nie od razu takie przedsięwzięcie uda się uruchomić na dużą skalę. Jednak początki przeważnie są skromne.

Mnie jednak, bardziej niż technologiczne aspekty, a jestem technologiem :), zainteresował innym aspekt takiego przedsięwzięcia. W zasadzie scenariusze z literatury, czy też filmowe albo i gier komputerowych nawiązywały do korporacyjności eksploracji kosmosu. Coraz mniej jest wyidealizowanych wizji, w których główną rolę, wręcz zasadniczą odgrywa przygoda, nauka, narodowe, czy międzynarodowe agencje. Dziś mamy przede wszystkim biznes, wszędzie i w każdym aspekcie.

Z jednej strony podziwiam wizjonerów i wytyczane przez nich cele. Bez wątpienia są potrzebne i twórcze. Z drugiej zaś strony można zaryzykować tezę, że czas państwowości ustępuje korporacyjności. Chyba wolę państwowość z całym bagażem zalet i wad niż korporacyjność, która w sumie jest jakby naturalnym rozwoju świata biznesu. Można dyskutować nad ich możliwościami i efektami działania, czy wpływami społecznymi, lecz korporacje już są i raczej nie znikną.

Jednak za każdym razem kiedy spoglądam na rozgwieżdżone niebo to marzę o gwiezdnych podróżach… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: